APEL LA NORMALITATE

Am privit ca toata lumea , cu nedisimulata stupefactie imaginile difuzate in cursul zilei de ieri din HARSOVA pe cateva canale media. Indignarea si scarba m-au cuprins deopotriva in acele momente . Cum a fost posibil?. Unde au fost politistii de la paza si ordine cei de proximitate sau cum se mai numesc?. Sunt intrebari de bun simt la care asteptam raspunsul autoritatilor. Care autoritati ? Buna intrebare. Restul nici nu mai conteaza,raul a fost comis , eticheta a fost pusa – orasul lui neica nimeni. Ca urmare a imaginilor difuzate , am primit de la diverse cunostiinte din tara telefoane in care eram intrebat – ce se intampla in Harsova?. Ce poti raspunde atunci cand lucrurile sunt evidente ?.   Majoritatea harsovenilor insa, sunt oameni cu frica de Dumnezeu , oamneni cinstiti si de bun simt, de aceea sunt convins ca  nu pot accepta ca orasul lor  sa fie considerat in perceptia publica ca  fief borfasilor si al proxenetilor . HARSOVA are valori umane uriase , dar extrem de putin mediatizate si ma refer aici la criticul literar , poet si eseist ION ROSIORU , la domnul DORU BUSCU – ziarist si analist politic , nascut si format ca om in orasul nostru si lista ar putea continua. Sunt oameni care prin realizarile lor , prin conduita lor profesionala si morala fac cinste acestui oras.

Trebuie doar sa intelegem ca puterea exemplului este incredibila si mediatizarea pe orice canale si prin orice mijloace a oamenilor de succes din comunitatea noastra poate avea un impact major asupra tinerilor si copiilor nostrii .

Este datoria si obligatia noastra morala fata de ei si fata de comunitatea in care traim sa schimbam perceptia despre HARSOVA . Nu sunt vorbe mari , sunt vorbe spuse din suflet si cred cu tarie ca acest lucru este posibil.


Comments

45 responses to “APEL LA NORMALITATE”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *